Reklama

Serce - narodowy problem Polaków

Jednym z najczestszych problemów medycznych Polaków sa choroby ukladu krazenia – nadcisnienie tetnicze, miazdzyca, zawal miesnia sercowego oraz choroba niedokrwienna. Schorzenia te stanowia ponad 50% wszystkich zgonów. Aby utrzymac serce w dobrej formie nalezy stosowac wlasciwa profilaktyke – aktywny styl zycia, odpowiednia diete i suplementy wzmacniajace funkcjonowanie ukladu sercowo-naczyniowego.

Umieralnosc spowodowana chorobami ukladu krazenia w Polsce przekracza 50% wszystkich zgonów. Prawie co piaty zgon z powodu schorzen serca dotyczy ludzi ponizej 64 roku zycia. O ogromie zadan zwiazanych z walka z epidemia chorób sercowo-naczyniowych w naszym kraju swiadczy takze fakt, iz standaryzowane wzgledem wieku wskazniki umieralnosci spoleczenstwa w Polsce sa niemal 2-krotnie wyzsze niz w krajach Unii Europejskiej. Polacy zyja krócej niz mieszkancy krajów Europy Zachodniej. Zgodnie z danymi WHO przewidywana dlugosc zycia nowo urodzonego mieszkanca naszego kraju jest okolo 7 lat krótsza niz mieszkanca Szwajcarii. Zabójca nr 1 sa w Polsce choroby ukladu krazenia.

Co powoduje problemy z ukladem krazenia?
Wsród czynników zagrazajacych mozna wyróznic kila najwazniejszych:
•    Brak odpowiedniej profilaktyki i rozpoznawalnosci schorzen. Nie leczone nadcisnienie, wysoki poziom cholesterolu, które prowadza do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionosnych i które moga byc przyczyna zawalu serca czy udaru mózgu. Dlatego konieczna jest odpowiednia edukacja spoleczenstwa oraz profilaktyka rozpoczeta w mlodym wieku.
•    Nieodpowiednia dieta (nadmiar tluszczów zwierzecych oraz zbyt mala ilosc tluszczów roslinnych w pozywieniu, dieta uboga w warzywa i owoce). Nasza rodzima kuchnia i nawyki zywieniowe sa przyczyna wielu powaznych klopotów w starszym wieku. Zjadamy za duzo tluszczów pochodzenia zwierzecego, takich jak maslo, smalec, wieprzowina,  kielbasa, co z kolei powoduje problemy z podwyzszonym poziomem „zlego cholesterolu”. Zbyt malo Polaków stosuje diete sródziemnomorska – optymalna dla zdrowia, czyli obfitujaca w warzywa i owoce, ryby morskie i skorupiaki, oliwe z oliwek – zródlo nienasyconych kwasów tluszczowych Omega-3.
•    Niewlasciwy styl zycia – (palenie papierosów, picie alkoholu, wysoki poziom cholesterolu we krwi, stres, brak aktywnosci fizycznej). Regularne cwiczenia fizyczne lub 30 minutowy spacer w ciagu dnia to podstawa zdrowego stylu zycia, do tego unikanie uzywek (alkohol, papierosy) odpowiednia dieta i niwelowanie negatywnych skutków stresu.

Jesli zastosujemy sie do powyzszych wskazówek, mozemy zminimalizowac ryzyko chorób ukladu sercowo-naczyniowego az o 50%! Mozna takze wspomóc sie odpowiednia suplementacja np. preparatem – Polikardonox – przygotowanym na bazie suchego ekstraktu owoców aroni, L –argininy oraz suchego ekstraktu z nasion wiesiolka dziwnego.  

Najczestsze choroby ukladu krazenia
1. Jedna z najwazniejszych chorób ukladu krazenia jest nadcisnienie tetnicze. Schorzenie stanowi problem spoleczny glównie u osób po 65 roku zycia, jednak rozpoczyna sie w wieku 30-40 lat. Choroba charakteryzuje sie stale podwyzszonym cisnieniem tetniczym krwi. Objawia sie rannymi bólami glowy w okolicy potylicy, nadmierna pobudliwoscia, bezsennoscia. Odczuwalne jest kolatanie serca, bóle wiencowe oraz obserwuje sie zaczerwieniona twarz, szyje, klatke piersiowa. Leczona daje sie kontrolowac, ale tak naprawde jest choroba nieuleczalna. Powoduje powazne powiklania – do glównych nalezy choroba wiencowa i zawal miesnia sercowego, udar mózgu, niewydolnosc serca.

2. Inna mocno rozpowszechniona choroba jest choroba wiencowa serca (choroba niedokrwienna serca). Jej przyczyna jest zatykanie tetnic wiencowych przez blaszki miazdzycowe. Do serca dochodzi wtedy mniej krwi oraz tlenu, pojawiaja sie dolegliwosci (ból i dusznosc), komórki zaczynaja gorzej pracowac, a przy calkowitym odcieciu krwi (zawal) pojawia sie martwica. Pierwszymi objawami choroby wiencowej sa: ból za mostkiem pojawiajacy sie po wysilku czy stresie, a ustepujacy w spoczynku; uczucie gniecenia i dusznosci, palenia; ból promieniujacy do szczeki, zuchwy, do ramion. Nasilenie opisanych objawów i lek im towarzyszacy, poty i silny ból to charakterystyczne objawy zawalu.

3. Miazdzyca i zawal. Chorzy na zaawansowana miazdzyce tetnic wiencowych skarza sie na charakterystyczne bóle w okolicy mostka z promieniowaniem do lewej reki. Niepokój powinny budzic takze bóle w klatce piersiowej i lewej rece, pojawiajace sie podczas wysilku fizycznego. Jesli mimo bólu chory nie przerwie pracy moze mu grozic nawet zawal, którego objawem jest piekacy, palacy, rozrywajacy ból serca o duzym natezeniu za mostkiem, promieniujacy najczesciej do lewej reki i szyi. Kiedy ból nie ustepuje przez kilkanascie minut i jest polaczony z lekiem, nalezy natychmiast wezwac pogotowie i jak najszybciej dotrzec do szpitala. Niestety az okolo 30% chorych umiera na zawal serca, zanim znajdzie sie w szpitalu.

Pamietajmy o sercu – profilaktyka ukladu krazenia
Znajomosc problematyki chorób ukladu krazenia w spoleczenstwie jest czynnikiem istotnie wplywajacym na skutecznosc programów profilaktycznych. Niestety, wiedza na temat czynników ryzyka choroby wiencowej i udarów mózgu oraz sposobów ich eliminacji jest niedostateczna wsród doroslych Polaków. Istnieje zatem ogromna potrzeba edukacji w tym zakresie — poczawszy od szkoly podstawowej, na szerokiej kampanii medialnej z wykorzystaniem nowoczesnych zasad marketingu spolecznego skonczywszy.

Aby zadbac o wlasciwa profilaktyke nalezy pamietac o kilku waznych punktach.
•    regularne cwiczenia fizyczne
•    odpowiednia dieta (spozywanie wiekszej ilosci warzyw i owoców, zamiast miesa i tluszczów zwierzecych)
•    unikanie uzywek (alkohol, papierosy)
•    ograniczenie zjadania nadmiernych ilosci soli kuchennej
•    unikanie nadmiernego stresu.
Ponadto warto pamietac o systematycznych badaniach i stalym mierzeniu wskazników, takich jak: poziom glukozy, cholesterol, cisnienie, tetno, etc.
•    Prawidlowy poziom cholesterolu we krwi powinien byc nizszy od wartosci 190mg/dl
•    Prawidlowy poziom cukru (glukozy) we krwi, mierzony na czczo, nie powinien przekraczac wartosci 100 mg/dl
•    Cisnienie nie powinno przekraczac wartosci 140/90 mm Hg. Jezeli przynajmniej w dwóch pomiarach przeprowadzonych w odstepie kilku dni cisnienie wynosi 140/90 mm Hg lub wiecej – rozpoznaje sie nadcisnienie.
•    Obwód brzucha mierzony na wysokosci pepka nie powinien przekraczac 102 cm u mezczyzn oraz 88 cm u kobiet. Wartosci wyzsze swiadcza o otylosci typu brzusznego. Otylosc brzuszna znacznie zwieksza ryzyko chorób serca i naczyn.
•    Co najmniej 30 minut, najlepiej codziennie, powinno sie przeznaczac na cwiczenia fizyczne: marsze, spacery, jazde rowerem i inne zajecia sportowo–rekreacyjne.

Cruso Public Relations

Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top