Reklama

Przewodnik po ziemi krakowskiej - krainie skarbów

Gdzie żyli łowcy mamutów i Celtowie? Jak wyglądały domy świętych? Co wspólnego z ziemią krakowską ma mityczny Herkules? Jak długa jest najdłuższa wieś w Polsce? Gdzie w zaloty jeździł Wyspiański? Co to jest "Cło", "Komora" i "Kozie Kąty"? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać, zwiedzając ziemię krakowską z nowym przewodnikiem wydanym w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl pt. "Powiat krakowski. Kraina skarbów". Publikacja jest efektem partnerskiej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Krakowie.

Ziemia krakowska to kraina zadziwiająca różnorodnością krajobrazów i ilością zabytków. Matka Natura ozdobiła ją ostańcami o fantastycznych kształtach, tajemniczymi jaskiniami, cienistymi lasami i malowniczymi dolinami wielu rzek, a spośród dzieł człowieka wyróżniają się tu średniowieczne zamki, gotyckie świątynie, imponujące pałace i urocze dworki szlacheckie.

Najbardziej znaną turystycznie częścią powiatu jest fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Ojcowskim Parkiem Narodowym i Dolinkami Podkrakowskimi. Na krańcach wyżyny w Garbie Tenczyńskim i okolicach Krzeszowic wyróżniają się imponujące ruiny zamku Tęczyn oraz ukryty w bukowych lasach barokowy klasztor Karmelitów w Czernej. Na południe od tych terenów rozciąga się dolina Wisły - królowa polskich rzek przedziera się tu pomiędzy jurajskimi wzgórzami wyżyny a pagórkami Pogórza Wielickiego, tworząc malowniczą Bramę Krakowską. Wybierając się na wycieczkę Pogórzem Wielickim,odwiedzimy region stanowiący forpocztę Karpat - dalekie górskie grzbiety widoczne są tu z wielu miejsc, a na turystę czekają drewniane kościółki i dawne szlacheckie dworki. Północno-wschodnia część powiatu to okolica mniej znana turystom. Warto się tu jednak wybrać by powędrować doliną Dłubni na Wyżynę Miechowską. Ta sielska, żyzna, rolnicza kraina może się poszczycić interesującymi zabytkami: cennymi, średniowiecznymi kościołami i nieco młodszymi rezydencjami szlacheckimi.

Ciekawe są także tradycje kultury ludowej ziemi krakowskiej, związane ze świętami katolickimi. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia po wsiach chodzą kolędnicy pod przewodem króla Heroda, dlatego obyczaj ten znany jest jako Herody (najpiękniejszy korowód można zobaczyć w Zielonkach). Przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową, w niektórych miejscowościach można zobaczyć Pucheroków, tj. grupy chłopców przepasanych słomianymi powrozami, z twarzami umazanymi sadzą i w stożkowatych czapkach z ozdobami z kolorowej bibułki - zbierają datki, opowiadając po domach wesołe wierszyki.

Przewodnik po powiecie krakowskim podpowiada, co warto zobaczyć, zawiera też informacje praktyczne i ciekawostki. W rozdziale pierwszym zawarto charakterystykę geograficzno-przyrodniczą ziemi krakowskiej, a także informacje o jej historii, tradycjach i współczesności. Najważniejsza część przewodnika, czyli opis atrakcji turystycznych to rozdział drugi. Opisywane tereny podzielono na sześć regionów, różniących się między sobą przede wszystkim rzeźbą terenu. Zaproponowane trasy zwiedzania obejmują zarówno wycieczki samochodowe, jak i wyprawy rowerowe oraz piesze. Przewodnik byłby niepełny bez informacji praktycznych - w rozdziale trzecim zgrupowano dane wybranych miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych, punktów informacji turystycznej oraz ośrodków kultury. Całość dopełniają mapki i kolorowe fotografie.

"Powiat krakowski. Kraina skarbów", Krzysztof Bzowski, PolskaTurystyczna.pl,  Kraków 2009.

PolskaTurystyczna.pl

Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top