Reklama

Wirtualizacja i cloud computing w polskich firmach

Polskie przedsiębiorstwa już wdrażają zaawansowane strategie wirtualizacji  infrastruktury informatycznej, natomiast Cloud computing jest w przededniu masowych wdrożeń


Firma Cisco przedstawiła wyniki ankiety prezentujące postrzeganie wirtualizacji środowiska informatycznego i przetwarzania „w chmurze” w polskich przedsiębiorstwach. Badanie zostało przeprowadzone na niereprezentatywnej grupie ponad sześciuset przedstawicieli działów IT z największych polskich spółek podczas konferencji Cisco EXPO 2009 roku.  

Wyniki ankiety sugerują, że wirtualizacja jest już stosowana powszechnie w polskich przedsiębiorstwach. Rozwiązania cloud computing zostały natomiast zaakceptowane i wdrożone przez firmy najbardziej innowacyjne. Teraz korzyści z ich wykorzystania są dostrzegane przez wczesnych nabywców, którzy planują wdrożenie działających aplikacji w ciągu najbliższych kilku miesięcy.   

Według ponad 50% respondentów w ich firmach wirtualizacja już została wdrożona w ich firmach albo właśnie trwają prace nad jej wdrożeniem. Dalszych 15% ankietowanych planuje wprowadzić wirtualizację w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Znaczyłoby to, że do połowy 2010 roku technologie wirtualizacji będą obecne w dwóch trzecich dużych przedsiębiorstw.

Podstawowym obszarem wirtualizacji w firmach są serwery - aż połowa respondentów uznała, że to właśnie one były najważniejszym zwirtualizowanym zasobem. Innymi, ważnymi obszarami wirtualizacji są: infrastruktura sieciowa (ważna dla 15 % ankietowanych), pamięci masowe (14%) i wirtualny dostęp do aplikacji Windows (12%).

Wśród korzyści wynikających z wirtualizacji respondenci wymieniali przede wszystkim obniżenie całkowitego kosztu posiadania (infrastruktura, zasilanie, chłodzenie) infrastruktury informatycznej oraz pełniejsze wykorzystanie zasobów (odpowiednio – 28 i 26%). Jedna piąta respondentów najbardziej docenia wyższą sprawność funkcjonowania infrastruktury IT, a kolejnych 16% - uproszczenie zarządzania.

Z aplikacji wdrożonych w modelu cloud computing korzysta już 7% ankietowanych firm, jednak aż dwukrotnie więcej (15%) zamierza wdrożyć tego typu rozwiązania w najbliższej przyszłości. Wyniki te wskazują więc na znaczne przyspieszenie tempa popularyzacji tego typu rozwiązań w najbliższym czasie.

W firmach, które już mają wdrożone aplikacje w modelu cloud computing, aż 35% używa tej technologii do obsługi poczty elektronicznej. Spotkania i konferencje wirtualne są realizowane w modelu cloud computing u 21% respondentów. W jednej piątej ankietowanych firm w modelu cloud computing jest uruchomione oprogramowanie biznesowe; również u prawie 20 % respondentów w tym samym modelu działa kalendarz firmowy.


„Eksplozja aplikacji internetowych i możliwość oferowania oprogramowania jako usługi spowodowały, że w samym centrum zainteresowania przedsiębiorstw znalazły się technologie umożliwiające dostęp do dowolnej aplikacji z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu i  o dowolnym czasie. Dla ponad 70% naszych Partnerów i Klientów absolutnie najważniejszą funkcję pełni obecnie łączność sieciowa. Bazując na możliwościach oferowanych przez infrastrukturę sieciową IP, technologie usprawniające pracę centrów przetwarzania danych – takie, jak wirtualizacja czy cloud computing – stopniowo zyskują strategiczne znaczenie” – powiedział Paweł Malak, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Cisco

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top