Reklama

Parlament z założonymi rękami

Polscy przedsiębiorcy oczekiwali, że od początku 2009 roku Rząd i Parlament ostro wezmą się do pracy nad wprowadzaniem rozwiązań antykryzysowych. Tymczasem Parlament w pierwszym kwartale 2009 roku praktycznie nie zaingerował legislacyjnie na wydarzenia kryzysowe i nie wykorzystał szansy na uchwalenie ustaw zmniejszających dolegliwość kryzysu finansowego dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – wynika z kolejnej edycji „Barometru przyjazności legislacyjnej Sejmu dla gospodarki i przedsiębiorczości”, przygotowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą.

W I kwartale 2009 r. Sejm uchwalił 48 ustaw (w porównaniu do 123 w IV kwartale, 51 ustaw w III kwartale; 52 w II kwartale i 34 ustaw z I kwartału 2008 r.). Spośród 17 ustaw, które w silniejszym stopniu wpływały na warunki prowadzenia działalności gospodarczej zaledwie 4 zostały ocenione jako te, które wpływały na gospodarkę i to tylko w stopniu średnim. Dla porównania w IV kwartale 2008 r., aż w 39 przypadkach eksperci ocenili, że znaczenie uchwalonych ustaw mieści się w przedziale „ważne – trochę ważne”.

„Przedsiębiorcy oczekiwali większej aktywności Parlamentu w zakresie instrumentów stymulacyjnych gospodarkę i stabilizujących sytuację gospodarczą” – komentuje wyniki z I kwartału 2009 r. Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Spośród ustaw ocenionych pozytywnie (choć najwyższa ocena to 2,7 w skali pięciopunktowej) najbardziej korzystne zapisy dla gospodarki zawierają: Ustawa o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o opłacie skarbowej, Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi zagospodarowaniu przestrzennym, Ustawa o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.

Największe legislacyjne „wpadki” Parlamentu w I kwartale to zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej:

- Ustawa o pozwach zbiorowych, która jest niezrozumiałym remedium na problemy związane z opcjami walutowymi; koalicja rządowa nie była w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska;  

- Nie wyeliminowanie z prawa bankowego przepisów pozwalających na wysoce ryzykowne zachowania banków, które wprowadził w 2004 roku  (art. 7a);  

 - Ustawa o upadłości konsumenckiej, tak zawężona, że jest podręcznikowym przykładem pozornego prawa. W wyniku jej funkcjonowania ani banki nie odzyskają swoich należności ani konsumenci nie odzyskają zdolności do zarobkowania;

- Nie wprowadzenie żadnych instrumentów stymulujących popyt na rynku motoryzacyjnym (w przeciwieństwie do innych krajów UE) ani w ogóle żadnych instrumentów stymulacyjnych;

Środowisko przedsiębiorców negatywnie oceniło także  propozycję ograniczenia uprawnień przedsiębiorców do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu.

Tabela 1. Wyniki przyjazności partii politycznych dla gospodarki w trakcie głosowań sejmowych w I kwartale 2009 roku


Wskaźniki

niezrzeszeni

PiS

PO

PSL

Lewica


Suma punktów uzyskana przez dana partię za głosowania sprzyjające gospodarce

22,87

15,20

29,33

26,58

5,40

Przeciętna liczba punktów uzyskana przez daną partię na 1 głosowanie – Indeksy Ogólnej Przyjazność dla Gospodarki – ZPG

0,48

0,32

0,61

0,55

0,11

Indeksy Wykorzystania Potencjału do wspierania gospodarki – IWP w %

72,29

48,04

92,72

84,02

17,06

Indeksy Porównania Sejmowego IPS w %

72,29

48,04

92,72

84,02

17,06


Źródło: opracowanie własne na podstawie wyników głosowań sejmowych

Partie polityczne wykorzystują swój potencjał do popierania gospodarki – wynika z „Barometru”. W przypadku większości partii wartość indeksu IWP (Indeks Wykorzystania Potencjału) mieściła się w dość wysokim przedziale – powyżej 48%. Wyjątkami od tego wysokiego poziomu była Lewica (17,06%). Kolejny już kwartał najsilniej na rzecz gospodarki działa Platforma Obywatelska (IWP – 92,72%), której niewiele ustępuje jej koalicjant PSL (IWP – 84,02%).

Jak pokazują wyniki uzyskane w I kwartale, partie polityczne dość pozytywnie wykorzystują swój potencjał dla potrzeb wspierania gospodarki i nadal utrzymuje się proprzedsiębiorcze nastawienie większości posłów. Aktywność ta nie była jednak duża. Oczekiwania przedsiębiorców były znacznie większe.



Metodologia badania:

W oparciu o zestaw 48 ustaw uchwalonych przez Sejm w I kwartale 2009 roku, eksperci KIG przygotowali ocenę dotyczącą aktywności partii politycznych oraz oddziaływania na rozwój przedsiębiorczości lub gospodarki. Na podstawie skali ocen od +5 do -5 wyliczono wskaźnik ważności i kierunku oddziaływania ustawy (WKK). Następnie na podstawie zachowania partii politycznych skonstruowano indeks przyjazności dla gospodarki. W opracowaniu przedstawiono zbiorczy (ogólny) indeks przyjazności gospodarczej (ZPG), który jest średnią arytmetyczną wyników indeksów poszczególnych partii przy poszczególnych głosowaniach. Dodatkowo stworzono dwa indeksy: wykorzystanego potencjału (IWP), a także porównania sejmowego (IPS), jego zadaniem jest pokazanie, jak dana partia głosowała w porównaniu do większości sejmowej, której wynik, hipotetyczny wynosi zawsze 100 procent.

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA










Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top