Reklama

Znamy już najbardziej efektywne energetycznie gminy w Polsce

W „Konkursie na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce" zwyciężyły odpowiednio w swoich kategoriach: Bielsko-Biała, Lubin i Kleczew. To już III edycja tego prestiżowego przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii, a partnerem – Rockwool Polska.

Celem konkursu jest promocja działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy,  a także popularyzacja wykorzystania przez nie innowacyjnych, energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań technologicznych. W III edycji przedsięwzięcia udział wzięło 55 gmin z całej Polski, z czego wymaganą dokumentację prawidłowo wypełniło 38. Łącznie zgłosiły one 162 projekty. Najwięcej z nich, bo aż 152 - dotyczyło budynków użyteczności publicznej, w których w ostatnich latach przeprowadzano działania zmniejszające zużycie energii, np. termomodernizację.   

6 kolejnych opisywało modernizację oświetlenia ulicznego, a  4 - modernizację węzła cieplnego. Urszula Ajersz, Dyrektor  ds. Marketingu i Public Relations Krajowej Agencji Poszanowania Energii i szefowa konkursu tak komentuje zgłoszone projekty: Cieszy nas rosnące z roku na rok zainteresowanie konkursem. W III jego edycji, podobnie jak w poprzednich, najczęściej  zgłaszanym przedsięwzięciem była termomodernizacja budynków gminnych, w szczególności oświatowych.
Oznacza to, że gminy doceniają rolę i wagę tego niezwykle ważnego działania w uzyskaniu oszczędności energii.

Gminy biorące udział w konkursie, podzielone zostały na trzy kategorie pod względem liczby mieszkańców. Jury,  na podstawie takich kryteriów, jak: procentowe zmniejszenie zużycia energii w 2008 roku względem roku 2006 oraz ilość zaoszczędzonej energii w 2008 roku względem roku 2006 (wartości rzeczywiste), wyłoniło odpowiednio następujących
zwycięzców:

-    w kategorii powyżej 100 000 mieszkańców: miasto Bielsko-Biała (woj. śląskie),
-    w kategorii od 30 000 do 100 000 mieszkańców: miasto Lubin (woj. dolnośląskie),
-    w kategorii do 30 000 mieszkańców: gmina Kleczew (woj. wielkopolskie).


Miastu Lubin przypadła również w udziale nagroda specjalna w postaci materiałów izolacyjnych o wartości 10 000 złotych. Przyznała ją firma Rockwool Polska - jako główny partner konkursu. Celem nagrody jest podkreślenie wagi termoizolacji budynków przy zwiększaniu efektywności energetycznej wśród gmin, a także promowanie wiedzy związanej z ociepleniem budynków, jako jednego z najważniejszych czynników wpływających na oszczędność energii – komentuje Jacek Kieszkowski, Dyrektor Marketingu Rockwool Polska.

„Konkurs na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce", którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii, powstał na bazie odbywającego się od wielu lat rankingu gmin w Danii. Jego celem, oprócz promocji działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy, jest także pomoc w skutecznej wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy gminami w zakresie podejmowanych energooszczędnych przedsięwzięć, w tym wykorzystania najlepszych praktyk oraz wdrażaniu wysokich standardów jakościowych w gospodarce energetycznej gmin.

Do tej pory zostały przeprowadzone trzy edycje konkursu, od 2007 r. konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.kape.gov.pl/konkursdlagmin


Informacje dodatkowe:

Rockwool Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Rockwool - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej. Firma specjalizuje się w dostarczaniu produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki  i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych. Grupa Rockwool posiada 70-letnie doświadczenie, a ponad 8000 pracowników w przeszło 35 krajach obsługuje klientów na całym świecie.

Rockwool Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch  fabrykach – w Cigacicach i Małkini. Od początku istnienia firmy Grupa Rockwool zainwestowała w Polsce ponad 800 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. Rockwool Polska otrzymał certyfikat potwierdzający,  że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2008.

O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom Rockwool, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006" za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005" za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004" za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny
Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS. Produkty Rockwool uzyskały trzykrotnie (w 2005, 2007, 2008 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta" w kategorii izolacji budowlanych, a marka Rockwool została uznana za Budowlaną Markę Roku 2004, 2005, 2007 i 2008 w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku.

Rockwool Polska przykłada także dużą uwagę do ochrony środowiska naturalnego. Firma dwukrotnie została uhonorowana tytułem „Lider Polskiej Ekologii" - po raz pierwszy w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo" za produkcję prowadzoną  z poszanowaniem środowiska naturalnego, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób"  za wyjątkowe ekologiczne walory
wytwarzanych produktów. W roku 2007 Rockwool Polska został laureatem międzynarodowej nagrody „The Green Apple Award", dzięki projektowi „Szóste Paliwo – energooszczędne rozwiązania Rockwool".

Partner of Promotion
 
 

Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top