Reklama

LOTOS kupuje surowiec

Grupa LOTOS S.A. podpisała umowy z partnerami, którzy zapewnią dostawy rosyjskiej ropy naftowej na najbliższe lata. W ramach realizowanego Programu 10+ spółka zwiększy przerób surowca w 2010 r. do poziomu 7–8 mln t.

Koncern posiada kontrakty terminowe na ropę rosyjską typu REBCO (Ural) w wysokości 5,4 mln ton rocznie, w tym podpisany w dniu 4 grudnia br. kontrakt z Mercuria Energy Trading na 3,6 mln t obowiązujący do końca 2014 r. oraz z Petraco na 1,8 mln t ropy naftowej obowiązujący do końca 2011 r.

Kontrakt zawarty z Mercuria Energy Trading obowiązywać będzie od stycznia 2010 r. do końca grudnia 2014 r. Ilość objęta kontraktem wynosi 18 mln ton surowca a dostawy mają być realizowane rurociągiem „Przyjażń” z zabezpieczeniem w postaci możliwości importu surowca drogą morską. Warto przypomnieć, że w październiku 2006 r. Grupa LOTOS S.A. podpisała umowę z PETRACO OIL COMPANY, na dostawę dla Grupy LOTOS, w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2011 r., 9 mln ton ropy naftowej typu REBCO.

– Zawarte kontrakty na rosyjski surowiec pozwolą na zaspokojenie ponad 70% zapotrzebowania. Zależnie od rozwoju sytuacji, pozostawiamy sobie możliwość podpisania innego kontraktu terminowego, który w sposób optymalny i bezpieczny zapewni nam dostawy. – powiedział Maciej Szozda, wiceprezes zarządu ds. handlu Grupy LOTOS S.A. – Zgodnie ze strategią koncernu dywersyfikujemy kierunki i źródła zaopatrzenia w surowiec, dlatego pozostałą ropę naftową będziemy kupować w ramach dostaw spotowych, w tym także ropę dostarczaną droga morską. Chcemy w pełni wykorzystać atut jakim jest bezpośrednie połączenie pomiędzy rafinerią w Gdańsku a Naftoportem i zbiornikami PERN. Tak pracują nowoczesne rafinerie na całym świecie, dlatego zamierzamy w pełni wykorzystać nowe instalacje rozbudowywanej rafinerii, które dadzą nam większe możliwości przerobu różnorodnych gatunków ropy naftowej – kontynuował M. Szozda.

LOTOS stawia na morze i spoty

W związku z dywersyfikacją dostaw ropy, Grupa LOTOS planuje jeszcze w większym stopniu wykorzystać potencjał jakim jest lokalizacja rafinerii. Przewiduje się znaczący wzrost zakupów – optymalnych dla przerobu – gatunków rop dostarczanych drogą morską. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat podpisania kontraktu terminowego na dostawy ropy drogą morską. Zakończenie rozmów spodziewane jest w przyszłym tygodniu.

Dostawa spotowa to zakup jednej z kilkudziesięciu różnych gatunków ropy na otwartym rynku. Dostawy takie realizowane są zwykle w mniejszych ilościach, niż dostawy gwarantowane kontraktami terminowymi, ale pozwalają na bardziej elastyczną politykę zakupów w przypadku pojawienia się interesujących propozycji i zmiany trendów rynkowych.

Warto również podkreślić, iż oprócz ropy naftowej dostarczanej ropociągiem "Przyjaźń", LOTOS rozwija działalność wydobywczą zarówno na Bałtyku, jak i norweskim szelfie kontynentalnym.

Grupa LOTOS

Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top