Reklama

Więcej ropy z B8

Zasoby wydobywalne ropy naftowej, jakie posiada Grupa Kapitałowa Grupy LOTOS S.A., wzrosły o 1,5 mln ton (30%), a gazu ziemnego o 100 mln m3 (2%) w stosunku do wielkości opublikowanych w Skonsolidowanym Sprawozdaniu Grupy Kapitałowej Grupy LOTOS S.A. za 2008 rok.

Wynika to z przeszacowania – po przeprowadzonych badaniach i analizach – wielkości zasobów złoża B8 (na dzień 31.12.2008 r. wyniosły  one 3,5 mln ton ropy naftowej i 400 mln m3 gazu ziemnego). Zaowocowało to podjęciem przez Ministerstwo Środowiska decyzji dot. przedłużenia okresu obowiązywania koncesji przyznanej spółce Petrobaltic z 10 na 25 lat.

Wielkość rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego Grupy Kapitałowej Grupy LOTOS S.A. na dzień 31.12.2008 r., z uwzględnieniem przeszacowania zasobów złoża B8, wynosi 6,5 mln ton (ropa naftowa) i 4,5 mld m3 (gaz ziemny). Dla porównania moce przerobowe rafinerii Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku wynoszą 6 mln ton rocznie, a roczne zapotrzebowanie Polski na gaz to ok. 14 mld m3 .

Złoże B8 położone jest blisko 68 km od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajdująca się tam ropa naftowa występuje na głębokości 2,1 km pod dnem morza.

Na początku tego tygodnia platformę wiertniczą „Petrobaltic” przeholowano z pola B3 na złoże B8 położone na koncesji „Rozewie”. – Będzie tam kontynuowała prace związane z zagospodarowaniem tego złoża, zgodnie z przyjętą wcześniej strategią rozwoju – informuje Waldemar Plata, prokurent spółki Petrobaltic, dyrektor ds. rozwoju i strategii.
 
Platforma będzie prowadzić czasową eksploatację złoża połączoną z testem produkcyjnym. Zgodnie z planem w kwietniu przyszłego roku powinno rozpocząć się wiercenie otworu zawadniającego.

Trasa holowania platformy wyniosła ok. 20 mil morskich (ok. 40km). We wtorek, 27.10 „Petrobaltic” był już w obszarze pola naftowego B8. Cała skomplikowana operacja posadowienia platformy na złożu B8 zakończyła się z powodzeniem w środę rano.

W lutym 2005 r. Grupa LOTOS S.A. kupiła od Nafty Polskiej 69% akcji Petrobalticu. Obecnie Grupa LOTOS S.A. posiada pakiet 99,32% udziałów w Petrobalticu. Spółka ta zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego spod dna M. Bałtyckiego. W ub. r. Petrobaltic wydobył ok. 260 tys. ton ropy naftowej. Dla porównania w 2007 r. było to 186 tys. ton. Cały wolumen wydobycia sprzedano Grupie LOTOS S.A. Spółka Petrobaltic na morzu i lądzie zatrudnia łącznie ponad 400 pracowników.

Grupa LOTOS

Tematy pokrewne

KONTAKT

pisz na adres: redakcja<@>newss.pl

Skuteczna dystrybucja informacji prasowych od 2008 roku. Usługa press box gwarantuje publikacje komunikatów w wielu portalach. Minimum kilkadziesiąt gwarantowanych publikacji każdej informacji prasowej w odpowiednio sprofilowanych serwisach. Wyjątkowo korzystne warunki współpracy. Kontakt: redakcja<@>newss.pl

Top